Gdzie przydaje się kontrola dostępu?


Kontrola dostępu to po prostu ustawienie hasła zabezpieczającego pewne pliki przed dostępem. Żeby móc je odczytać należy podać właściwe hasło lub pin. Gdzie taka kontrola się przydaje? Gdzie się jej używa?

W domach

To rozwiązanie doskonale sprawdza się w domach, w których są dzieci. Kontrolę dostępu można wykorzystać do tego, by zmniejszyć ryzyko, że dziecko zostanie narażone na niewłaściwe wpływy. Właściwie ustawienie kontroli może uniemożliwić dostęp do filmów zawierających przemoc i pornografie. Może też zabezpieczyć przed niewłaściwymi treściami. Czasami może ono też być połączone z warunkiem czasu. Polega to na tym, że po określonym interwale np. godzinie program będzie wymagał ponownego podania hasła. Jeśli dorosły jest w pobliżu i zgodzi się na następną godzinę filmów lub gry, to wpisze hasło. Jeśli nikogo nie ma i dziecko chciałoby samowolnie używać zakazanej gry lub filmów – to program je zatrzyma.

W pracy

Kontrolę dostępu można też wykorzystywać do zabezpieczenia komputerów służbowych. Oczywiście, większość z nich wymaga logowania już przy włączeniu urządzenia. Oprócz tego można też zabezpieczyć pojedyncze, najważniejsze pliki. W ten sposób zmniejszy się ryzyko, że osoby niepowołane dostaną się do danych wrażliwych, które powinny być traktowane jak najdelikatniej. W ten sposób można też zabezpieczyć ważne i unikalne projekty, dane bankowe lub po prostu wszystkie pliki, które są prywatne. Hasło doskonale je zabezpieczy, a właścicielowi komputera pomoże spać spokojnie.