W jaki sposób można zadbać o cyberbezpieczeństwo domowej sieci?


Na ataki hakerskie narażone są nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Między innymi dlatego też warto dowiedzieć się w jaki sposób można zadbać o cyberbezpieczeństwo urządzeń i domowej sieci.

Jakie są zagrożenia online?

Jeżeli chodzi o najważniejsze zagrożenia online, to w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę nie tylko na bankowość internetową, ale również na ochronę danych w mediach społecznościowych oraz na ochronę dzieci przed nieodpowiednimi treściami. Największymi zagrożeniami są w chwili obecnej programy typu ransomware. Mowa tutaj o specjalnych programach, które szyfrują dane i żądają za nie okupu. Sporym zagrożeniem są także narzędzia kradnące informacje i dane dotyczące logowania. W ostatnim czasie bardzo szybko rozpowszechniają się także internetowe koparki kryptowalut, których głównym zadaniem jest okradanie komputerów z ich mocy obliczeniowej.

Jak się zabezpieczyć?

Według statystyk sporą część zagrożeń użytkownicy generują sami. Aby zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami w żadnym wypadku nie można bagatelizować kwestii ochrony. Pamiętać należy o aktualizacjach systemu operacyjnego i aplikacji z których korzysta się na co dzień. Bardzo ważne jest także to, aby korzystać z trudnych haseł i szyfrowania. Dużym zagrożeniem jest również udostępnianie poufnych treści w popularnych mediach społecznościowych. Edukacja użytkowników Internetu w zakresie cyberbezpieczeństwa jest bardzo ważna, dlatego też nie można przejść obok niej obojętnie.

Cyberbezpieczeństwo w niedalekiej przyszłości

Cyberprzestępczość to bardzo dobrze zorganizowany biznes, który nieustannie się rozwija. Przestępcy cały czas poszukują nowych metod na zarabianie pieniędzy, dlatego też należy zachować czujność i podążać za wszelkimi nowinkami na temat cyberbezpieczeństwa (www.pwc.pl/cyberbezpieczenstwo), dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie się zabezpieczyć. Aby znacząco podnieść swój poziom bezpieczeństwa w sieci, w pierwszej kolejności należy zainstalować na wszystkich urządzeniach dobre i sprawdzone programy antywirusowe. Pamiętać należy także o tworzeniu kopii zapasowych swoich danych, których utrata może być naprawdę bardzo bolesna.